Sosyal Sorumluluk Projeleri

BERKO ÇOCUK TİYATROSU

1-BerfununRuyasi

Topluma sanatla katkı sağlayan projeler üreten Berko İlaç, bu yaklaşımından yola çıkarak Berko Çocuk Tiyatrosu’nu kurdu. İlk olarak 2015 yılında seyircisiyle buluşan Berko Çocuk Tiyatrosu’nun oyunu “Berfu’nun Rüyası”, Türkiye’de bütün iller kapsamında; okullarda, belediyelerde, kültür merkezlerinde ve çeşitli sahnelerde ücretsiz olarak çocuklarla ve aileleriyle buluşuyor.

Berko Çocuk Tiyatrosu, “Berfu’nun Rüyası” oyunu ile hem sağlıklı beslenme konusuna dikkat çekmeyi hem de çocuklara tiyatro kültürünü aşılamayı ve çocukların sosyal gelişimine katkı sağlamayı hedefliyor.

2-BerkoCocukTiyatrosuPoster
İki Ödül Sahibi

2016 yılında “Junior Chamber International”ın düzenlediği “Uluslararası Kurumsal Sosyal Sorumluluk Ödülleri” kapsamında Berko Çocuk Tiyatrosu, “kültür ve sanat” kategorisinde ödüle layık görüldü. 2017 yılında ise “Direklerarası Seyircileri”nin oluşturduğu halk jürisi tarafından değerlendirilen “Berfu’nun Rüyası” oyunu, “Direklerarası Seyirci Ödülleri”nde “kurum tiyatroları” kategorisinde ödül aldı.

Profesyonel Oyuncu Kadrosu

İBB Şehir Tiyatroları oyuncusu Deniz Yeşil Mavi’nin yönetmenliğini yaptığı “Berfu’nun Rüyası” tek perdelik gösterimde; Aykut İspir, Çağla Buldak, Deniz Özbay, Tomris Karakartal Özbay ve Mukaddes Kurmuş İspir rol alıyor. Yemek yeme ile arası iyi olmayan ve sağlıklı beslenme konusunda özensiz minik Berfu’nun, bir gece rüyasında gördüğü maceraların anlatıldığı, otuz dakikalık müzikli çocuk oyunu “Berfu’nun Rüyası”; 3-10 yaş arası tüm çocuklar için perdelerini açmaya devam ediyor.

MUTLU MASALLAR

Sağlıklı yarınlar için çalışan ve üreten Berko İlaç, hasta çocukları desteklemeye devam ediyor. Gülmek İyileştirir Derneği’nin yürüttüğü “Mutlu Masallar” projesi kapsamında Berko İlaç çalışanları kanser tedavisi gören çocuklara masal okudu. Berko İlaç çalışanları okudukları masalları MP3 çalarlara yükleyerek, Sabahattin Gazioğlu Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Hastanesi’nde yatarak tedavi gören çocuklara hediye etti.

patiler-usumesin

PATİLER ÜŞÜMESİN

Berko İlaç hayvan dostu bir projeye imza attı ve soğuk kış günlerinde sokak hayvanlarının korunması için yeni bir proje başlattı. Kış aylarında sığınacak yer arayan kedi ve köpeklerin soğuklarda mağdur olmaması için gerçekleştirilen ve “Patiler Üşümesin” sloganıyla yola çıkan Berko İlaç, sokak hayvanları için evler yaptırdı. Bu evleri ihtiyaç olunan belirli bölgelere yerleştiren Berko İlaç, eczacıların da yoğun ilgisini ve desteğini gördü. Hayvansever eczacılar, eczanelerinin önüne yerleştirdikleri Berko İlaç Kedi Köpek Evleri ile sokak hayvanlarının kışı daha rahat atlatmalarına vesile oluyorlar.

BATMANLI ÇOCUKLARA KÜTÜPHANE

Sosyal sorumluluk konusu öncelikleri arasında yer alan Berko İlaç, Batman’daki çocukları kitaplarla buluşturmanın mutluluğunu yaşıyor. Batman İMKB Belde İlkokulu’na bir kütüphane kazandıran Berko İlaç, projeyi KAHEV Derneği aracılığıyla hayata geçirdi.

ADIM ADIM İYİLİK PEŞİNDE KOŞU

Berko İlaç çalışanlarından oluşan Berko Koşu Takımı, üç yıldır İstanbul Maratonu’nda koşarak belirlediği sivil toplum kuruluşlarına bağış topluyor. Berko Koşu Takımı, 2016 ve 2017 yıllarında Koruncuk Vakfı, 2019 yılında ise Gülmek İyileştirir Derneği adına bağış toplamanın ve farkındalık yaratmanın mutluluğunu yaşıyor.

TOFD “KAPAK OLSUN” KAMPANYASI

Toplumda değer yaratma bakış açısıyla yola çıkan Berko İlaç, Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği’nin (TOFD) yürüttüğü “Kapak Olsun” kampanyasına dört yıldır destek oluyor. Türkiye genelindeki hastane ve ASM’lere 500 adet plastik kapak toplama kutusu yerleştiren Berko İlaç, proje kapsamında 5.128 kg plastik kapak toplanmasına ve 12 manuel tekerlekli sandalye alınmasına vesile oldu. TOFD’un 2011 yılından bu yana yürütmekte olduğu plastik kapak projesi dâhilinde, derneğe başvuruda bulunan ihtiyaç sahibi engelli vatandaşlara tekerlekli sandalye temin ediliyor.

KARDEŞ OKULLAR

Berko İlaç çalışanlarının gönüllülük esasıyla kurduğu Berko İlaç Sosyal Sorumluluk Kulübü, “Kardeş Okullar” projesi kapsamında köy okullarına pek çok farklı konuda destek olmayı hedefliyor. Manisa’dan Tokat’a, Bingöl’den Batman’a, Van’dan Hatay’a, Konya’dan Bitlis’e tüm Türkiye genelindeki köy okullarının ihtiyaçlarını öğrencilere ulaştıran ve çocukları ziyaret eden Berko İlaç, şimdiye kadar tablet, bot, mont, kitap, ayakkabı, kırtasiye ve hijyen malzemeleri yardımlarında bulundu ve bulunmaya devam ediyor.

KIRMIZI PABUÇLAR

Berko İlaç çalışanlarının gönüllülük esasıyla kurduğu Berko İlaç Sosyal Sorumluluk Kulübü, bayramlarda çocuklara bayram ayakkabıları hediye ediyor. Bugüne kadar Ağrı Patnos, Bingöl Solhan, İstanbul Dolapdere, Gaziantep Hacımallı Köyü, Diyarbakır Ergani, Van Erçek Köyü ve Şanlıurfa Bellik’deki köy okullarında öğrenim gören ihtiyaç sahibi çocuklara bayram ayakkabısı hediye eden Berko İlaç, bayramlarda düzenli olarak bu projeyi sürdürmeyi hedefliyor.

HASTANELERE DESTEK

Toplum sağlığı için üreten ve toplum sağlığına yönelik projelere destekte bulunmaya devam eden Berko İlaç, Esenyurt Necmi Kadıoğlu Hastanesi’ne yaptığı “Emzirme Odası” ile annelere, sağlıklı ve konforlu bir ortamda bebeklerini besleme imkânı sağlamayı hedefliyor. Aynı zamanda Akkuş Devlet Hastanesi Çocuk Kliniği ve Osmancık Devlet Hastanesi’ne kurduğu “Çocuk Oyun Alanlarıyla” hastanede tedavi gören çocuklara moral olmayı ve hastane korkusu olan çocukların korkularını unutmalarına vesile olmayı amaçlıyor. Bağcılar 17 No’lu Aile Sağlık Merkezi’nde çocuklar için kurduğu mini kütüphaneyle de çocukların kitap okuma alışkanlığı kazanmasına vesile olmanın mutluluğunu yaşıyor.

HASTA LİFT’İ BAĞIŞI

Berko İlaç, Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne “Hasta Lifti” bağışında bulundu. Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği (TOFD) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Semra Çetinkaya’dan ve yapılan bir haberden ilham alan Berko İlaç, başka firmalara da ilham olmayı umut ediyor. Hasta lifti bağışı sonrası, Berko İlaç Yönetim Kurulu Üyesi Eylem Beran, TOFD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Semra Çetinkaya ve NTV Sağlık Editörü Tülay Karabağ; Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne ziyarette bulundu. Hastane Başhekimi Prof. Dr. Ahmet Müslümanoğlu, hasta lifti bağışında bulunan Berko İlaç’a teşekkür etti.

İSTANBUL’UN YILDIZLARI

UNICEF Türkiye yararına düzenlenen “Stars of İstanbul / İstanbul’un Yıldızları” projesi, Türkiye’nin en büyük çok amaçlı açık hava sanat etkinliği olarak İstanbul’da gerçekleştirildi. Arzum Onan’ın tasarımı ile projeye katılan Berko İlaç, “Çocukların geleceği parlasın” sloganıyla çocuklara parlak bir gelecek sağlamayı amaçlayan bu sosyal sorumluluk projesine katkı sağladı. Proje kapsamında, 81 ilde hiç okula başlamamış ya da çeşitli nedenlerle okulu terk etmek zorunda kalmış 10-14 yaş arası çocukların temel eğitimlerine destek verilmiştir.

YÜZME HAVUZU

Berko İlaç “Sağlıklı Yarınlara” vizyonuyla, tüm çocukların sporla ve sağlıkla büyümesi gerektiğine dikkat çekmek amacıyla Diyarbakır Yenişehir Kimsesiz Çocuklar Yuvası’na yüzme havuzu yaptırdı. Berko İlaç Yönetim Kurulu Başkanı Ecz. Berat Beran ve eşi Muazzez Beran, çocukları ziyaret ederek çocuklarla vakit geçirmenin mutluluğunu yaşadı.

YAŞAM HAKKI – DUVAR

Topluma sanatla katkı sağlayan projeler üretmeyi hedefleyen Berko İlaç, bu yaklaşımından yola çıkarak, İZEV’in (İstanbul Zihinsel Engelliler İçin Eğitim ve Dayanışma Vakfı) düzenlediği farkındalık sergilerine destek olmanın mutluluğunu yaşıyor. “Zihinsel engelli” olarak tanımlanan çocuk, genç ve yetişkin “farklı” bireylere yönelik tüm negatif algılamaları dönüştürmeyi hedefleyen “İçinizdeniz”, “Sanat ve Biz” ve “Hayat ve Biz” sergilerine destek olan Berko İlaç, aynı zamanda projeyi dünyaya tanıtmak için hazırlanan video klibe de destek oldu. 

Projeyi dünyaya tanıtacak olan lansman şarkısı ise Roger Waters’ın desteğiyle “Another Brick in The Wall” oldu. Pink Floyd’un solisti Roger Waters, 1979 yılında piyasaya çıkardıkları “The Wall” albümündeki “Another Brick in The Wall” isimli kült şarkısının haklarını, dünyada ilk kez bu proje için İZEV’e verdi ve dünyada ilk kez “The Wall” şarkısı için farklı bir dilde söz yazıldı. “Yıkılmak Zorunda Olan Zihinlerdeki Duvar!” diyen “Yaşam Hakkı – Duvar” şarkısında ve video klibinde; Selda Bağcan, Funda Arar, Kubat, Koray Avcı ve Yavuz Dizdar gibi ünlü isimler yer aldı. Video klip 10 milyonun üzerinde izlenince, zihinsel engelli bireyler için “İZEV Yaşam Köyü” kurulması hedefleniyor.

ELLERİME KULAK VER

Berko İlaç, Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi öğrencilerinin “Ellerime Kulak Ver” isimli işaret dili atölyesine beş yıldır katkıda bulunuyor ve işaret dilini öğrenmelerine vesile oluyor. FarmAkademi öğrenci kulübü ve Düşler Akademisi’yle birlikte yürütülen projede, eczacılık fakültesi öğrencileri işitme engelli bireylerle nasıl iletişime geçeceklerini öğreniyor. Eczacılık Fakültesi kampüsünde gerçekleşen atölyelerde, öğrencilere mezun olduklarında eczanelerine gelecek işitme engelli bireylere yardımcı olabilecekleri sağlık ve ilaca dair temel bilgiler aktarılıyor.

ECZACININ KARİYER YOLU

Berko İlaç, eczacılık fakültesi öğrencilerine kariyer alternatifi sunmak hedefiyle Eczacının Kariyer Yolu projesini hayata geçirdi ve proje kapsamında üniversitenin eczacılık fakültelerini ziyaret ederek kariyer sunumları gerçekleştiriyor. Eczacının Kariyer Yolu projesi ile öğrencilerinin kariyerleri konusunda farkındalıklarını ve imkanlarını arttırmak, öğrencileri ilaç sektörüyle tanıştırmak, staj ve iş imkânları sağlamak amaçlanıyor; aynı zamanda proje kapsamında öğrencilere burs imkanları da sağlanıyor.

KIZILAY KAN BAĞIŞI

Berko İlaç çalışanları düzenli periyotlarla Türk Kızılay’a kan bağışında bulunuyor. Berko İlaç Üretim Tesisleri’nde ve Merkez Ofis’te kurulan istasyonlarda, Berko İlaç çalışanları bağışladıkları kanla ihtiyaç sahiplerine hayat veriyor.

DİLEK AĞACI

Berko İlaç, üretim tesislerinde ve merkez ofisinde her yıl kurulan yılbaşı ağaçlarına, 2020 yılı için Make A Wish Derneği ile ortak bir proje yürüterek, hayati hastalıklarla mücadele eden çocukların dileklerinden oluşan kartlar asıldı. Berko İlaç çalışanları ağaçtan aldıkları her bir kartta çıkan dilekleri yerine getirerek dernek vasıtasıyla çocuklara ulaştırmanın heyecanını yaşadı.

HOŞ GELDİN BEBEK

Bebek ve çocuk sağlığının gelişimine katkı sağlayan Berko İlaç, anne-babaların bebeklerini kucaklarına aldıkları özel günlerini biraz daha özel kılmak adına “Hoş Geldin Bebek” projesi ile yeni doğan ünitelerini ziyaret ediyor. “Hoş Geldin Bebek” projesi kapsamında, şimdiye kadar 13.500 bebeğe ulaşan Berko İlaç, hem ailelerin heyecanını paylaşmanın hem de “Hoş Geldin Bebek” hediye kutularıyla ailelere minik bir katkı sağlamanın mutluluğunu yaşıyor.

BERKO KORUSU

Berko İlaç, ÇEKÜL Vakfı’nın Silivri-Çayırdere’deki 7 Ağaç Ormanları programı kapsamında 700 fidan bağışlayarak “Berko Korusu” oluşturmanın mutluluğunu yaşıyor.