Kilometre Taşları

1970’ler

1973 yılında Ecz. Berat Beran tarafından Diyarbakır’da Beran Eczanesi’nin açılmasıyla Berko İlaç’ın temelleri atılmıştır.

Ecz. Berat Beran, işlerini geliştirerek 1979 yılında Beran Laboratuvarı’nı kurmuştur ve bir yıl sonra Beran Laboratuvarı’nı İstanbul’a taşımıştır.

1980’ler

Beran Laboratuvarı’nın çok hızlı büyümesi ve gelişmesiyle 1984 yılında Berko İlaç ve Kimya Sanayi Ltd. Şti. kurulmuştur.

Berko İlaç, daha önce düşünülmemiş ve sağlık sektörünün ihtiyacı olan serum fizyolojik preparatını “Berkofiz” markasıyla sağlık sektörünün kullanımına sunmuştur.

1996

Çinko elementi, ilk defa ürün formunda üretilerek “Zinco” markasıyla Türk tıbbına kazandırılmıştır.

2008

Berko İlaç Üretim Tesisleri Faz I, üretim iznini alarak faaliyete geçmiştir.

Berko İlaç, sektörde ilk ve tek olan pek çok yenilikçi ürünü Türk tıbbının hizmetine kazandırmaya tüm hızıyla devam etmiştir.

2009

Berko İlaç, kaşık formunu geliştirmiş ve kaşık formu gibi yenilikçi pazarlama uygulamalarıyla ön plana çıkmaya başlamıştır.

2012-2014

Berko İlaç Üretim Tesisleri Faz II, 2012 yılında faaliyete geçmiştir.

Takviye edici gıda ürünlerinin analizini yapma onayı olan ilk ve tek akredite laboratuvara sahip ilaç firması; Berko İlaç olmuştur.

2016

Berko İlaç, takviye edici gıda ürünleri için FDA kaydını yaptırmıştır.

2018

Berko İlaç Üretim Tesisleri Faz III, faaliyete geçmiştir.

2018

Aynı yıl Berko İlaç Ar-Ge Merkezi, başarılı bir denetim sürecinin ardından T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Ar-Ge Merkezi onayı almıştır.

2023

Berko İlaç, EU GMP onayı aldı