Hakkımızda

Bir gece nöbetinde eczaneme gelen reçetede yazan serum fizyolojik 20 ml adlı ilacın hayatımı değiştireceğini düşünemezdim. Bugün damlalıklı şişelerde üretilen serum fizyolojik burun damlaları 1970’li yıllarda eczanelerde hazırlanırdı. Basit bir preparat olan burun damlası, bizleri ve hastaları gerçekten yoruyordu. Kendi kendime sordum, “Neden böyle bir ürün diğer damlalar gibi üretilmiyor?”. “İlk fırsatta böyle bir ürün yapacağım.” diyerek belki de ilaç sanayisine ilk adımımı atmış oldum.

Ecz. Berat BERAN
Berko İlaç Yönetim Kurulu Başkanı

berat-beran

Meslek hayatına 1970’li yıllarda eczane eczacılığıyla başlayan Ecz. Berat Beran tarafından, 1984 yılında kurulan Berko İlaç, insan sağlığı için üretmeye ve çalışmaya devam etmektedir. Berko İlaç, “Seçtiği özel kulvarda ilk ve tek olma” vizyonuyla, yenilikçi ürünlerini tıbbın hizmetine kazandırmıştır.

145 ürünü ve 800’e yakın çalışanıyla hizmet veren Berko İlaç, sağlıklı yarınlar için üretmektedir. 21 bin metrekare kapalı alanı ve yıllık 142 milyon kutu üretim kapasitesiyle Berko İlaç Üretim Tesisleri, GMP standartlarında üretim yapmaktadır ve takviye edici gıda ürünleri için FDA kaydına sahiptir. T.C. Sağlık Bakanlığı ruhsatlı farmasötik ürünlerin ve T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan ruhsatlı takviye edici gıda preparatlarının üretimi gerçekleştirildiği Berko İlaç Üretim Tesisleri’nde, fason üretim alanında da ilaç sanayine hizmet verilmektedir.

Türkiye ilaç pazarında güçlü bir marka olan Berko İlaç, bir dünya markası olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir. Başta ABD, Kanada ve G. Kore olmak üzere 17 ülkeye aktif ihracat yapmaktadır.

Berko İlaç, ihracat alanındaki atılımlarının yanı sıra, T.C. Ticaret Bakanlığı tarafından yürütülen ve “Global Türk Markaları” yaratmak amacıyla hayata geçirilen “Turquality Marka Destek Programı”na katılma hakkı kazanmıştır.

Berko İlaç, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Bilim ve Teknoloji Genel Müdürlüğü’ne 2018 yılında yapılan, “Ar-Ge Merkezi” başvurusunu ve denetim süreçlerini başarı ile sonuçlandırmıştır ve “Ar-Ge Merkezi” onayı almıştır. Berko İlaç akredite Ar-Ge Merkezi’nde yürütülen güncel projeler ile toplum sağlığına hizmet edilmektedir.

Sosyal sorumluluk konusu öncelikleri arasında yer alan Berko İlaç, pek çok vakıf ve sivil toplum kuruluşuyla birlikte projeler yürütmektedir. “Berko Çocuk Tiyatrosu”, “Hoş Geldin Bebek” yenidoğan ünite ziyaretleri gibi başlıca projelerinin yanı sıra, Berko İlaç köy okullarının ihtiyaçlarına destek olarak ve ihtiyaç sahibi öğrencilere burslar vererek topluma katkı sağlamaktadır.