Hakkımızda

Bir gece nöbetinde eczaneme gelen reçetede yazan serum fizyolojik 20 ml adlı ilacın hayatımı değiştireceğini düşünemezdim. Bugün damlalıklı şişelerde üretilen serum fizyolojik burun damlaları 1970’li yıllarda eczanelerde hazırlanırdı. Basit bir preparat olan burun damlası, bizleri ve hastaları gerçekten yoruyordu. Kendi kendime sordum, “Neden böyle bir ürün diğer damlalar gibi üretilmiyor?”. “İlk fırsatta böyle bir ürün yapacağım.” diyerek belki de ilaç sanayisine ilk adımımı atmış oldum.

Ecz. Berat BERAN
Berko İlaç Yönetim Kurulu Başkanı

berat-beran

Diyarbakır Beran Eczanesi’nin laboratuvarında başlayan küçük çaplı imalatlar, Beran Laboratuvarı olarak devam etti. 1980 yılında İstanbul’a göç ile başlayan hikâyem, 1984 yılında Berko İlaç ve Kimya Sanayi Ltd. Şti. olarak ilaç sanayinde ki yerini aldı. Nihayet bir nöbet gecesi aklıma gelen serum fizyolojik fikri “Berkofiz” olarak hayata geçmişti. Berkofiz, uzun yıllar ilk ve tek ürün olarak devam etti ve kafamda başka bir fikrin doğmasına neden oldu; “Küçük de olsa ilk ve tek olmak”. Bu fikir kendime ait farklı bir kulvarda yer almamı sağladı. Bu fikirden yola çıkarak çinko elementini “Zinco” markası altında ilk defa Türk Tıbbı’nın hizmetine sunduk.

Bugün Zinco, çinko pazarındaki liderliği ile beraber Berko İlaç’ın temel taşlarından biri olmuştur. Berko İlaç ürünleri, gerek formülasyonlarıyla, gerekse ambalaj kolaylığı ve farklılığı ile ilaç sanayimizde hak ettiği yere gelmeye başlamıştır. Firmamız bütün ürünlerinde değişik fikirler yaratarak büyümesini devam ettirmektedir.

Berko İlaç Sultanbeyli Üretim Tesisleri GMP standartları göz önünde bulundurularak dizayn edilmiştir. GMP standartlarının sıkı bir şekilde uygulandığı; ürün, çevre ve çalışan güvenliğinin ön planda tutulduğu bir üretim tesisi anlayışı hedeflenmiştir. Berko İlaç Sultanbeyli Üretim Tesisleri, Faz I, Faz II ve Faz III olmak üzere toplamda 21.000 m2 kapalı alana sahiptir. Berko İlaç Üretim Tesisleri’nde T.C. Sağlık Bakanlığı ruhsatlı farmasötik ürünlerin ve T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan ruhsatlı takviye edici gıda preparatlarının üretimi gerçekleştirilmektedir. Bu konuda sanayimize ciddi anlamda hizmet vermekteyiz.

Otuz beş yılı aşkın süredir, sağlıklı yarınlara vizyonumuzdan yola çıkarak insan sağlığı için üretmeye ve çalışmaya devam etmekten gururlu ve mutluyuz.